Dans og danseundervisning
Dans til polterabend er bestemt ikke blevet mindre efterspurgt efter dansebølgen, anført af Vild Med Dans, har hærget Danmark.
Dans er også både sjovt og forfriskende - det er noget alle kan være med til og det kan normalt benyttes på de to følgende måder:
Dans med bruden og gommen sammen
De fleste polterabends er splittet op i køn - så drengene laver noget med gommen og pigerne laver noget andet med bruden. Dans er helt oplagt at lave sammen og derfor bruger mange danseundervisning til eks. at mødes med det andet hold. Man kan evt. gøre det som sidste aktivitet på jeres polterabend inden I skal ud og spise. Så får I lige hilst på hinanden og det spændte brudepar får talt lidt sammen - og så er det jo oplagt at brudeparret får specialtræning i brudevals!
Dans hver for sig
I kan også vælge at danse hver for sig - vel nok mest brugt af pigerne, hvis drengene ikke gider. Så får I mulighed for at prøve noget med noget mere fut i, for det er ikke nogen hemmelighed at pigerne kan lære at koordinere langt flere øvelser langt hurtigere end drengene - derfor når I normalt lidt mere og lidt længere, når drengene ikke er der.
Mavedans
I stedet for at tage på danseskole, kan I også hyre en instruktør i mavedans. Ud over selve mavedansen, har mavedanse-instruktører også ofte en masse mavedansekostumer med, så jeres mavedans bliver helt rigtigt. Det er super sjovt at "svinge dellerne" til mavedans og mange piger fortæller at mavedans til polterabend er en meget feminin oplevelse!
Vil du vide mere om polterabend dans?
Vil du vide mere om danseundervisning, kan du evt. prøve at klikke på følgende link: danseundervisning til polterabend - vi kan evt. anbefale Majken Bjerg i Vejle på følgende link: Dans nær dig (hun tager nemlig eks. også UD til jer!)
Dans passer rigtig godt sammen med Crazynights lydstudie.
